Maminky na rodičovské, invalidní či starobní důchodci – právě ti často pracují na pracovní dohody. A právě na tyto pracující dopadla koronavirová krize velmi tvrdě. Nyní vláda po 3 měsících úsilí konečně přijala návrh Mikuláš Ferjenčík na kompenzační bonus pro ohrožené pracující, který může činit až 31 500Kč.

„Na jednání s ministryní Schillerovou v minulém týdnu jsem vznesl návrh na kompenzaci ve výši 350 korun na den. Paní ministryně tuto částku akceptovala. Při délce období 89 dnů může tato podpora činit až 31 150 Kč. Zásadní je, že podpora se týká i těch, kteří mají souběh dohody s živností a nebudou muset vracet prostředky, které již obdrželi. Dále se maže i rozdíl mezi pěstouny, kteří jsou OSVČ, a tedy nárok na bonus měli, a těmi, kteří jsou jednateli malých s.r.o. a žádná podpora se na ně nevztahovala. Celkově by se pomoci mohlo dočkat až sto tisíc lidí, pro které, může být bonus záchranou před životem v dluzích,“ komentoval dnešní rozhodnutí vlády poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Na potřebu podpory lidí pracujících na dohodu upozornila již 22. března Olga Richterová ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou v souvislosti s problematickým postavením samoživitelek, které pracují na dohodu, protože zaměstnanecký poměr neseženou, platí pojištění, ale stát jim žádný příspěvek nepřiznal. V dalších týdnech Piráti připravili návrh kompenzačního bonusu pro dohodáře, který však Sněmovna 7. dubna hlasy vládních poslanců odmítla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *